Základní požadavky na kosmetické výrobky
Je mi velkou ctí se s vámi podělit o to, co jsem se dozvěděla v poslední době o zákonech a předpisech týkajících se profesionální kosmetické práce. Toto téma mě naprosto fascinovalo a jsem si jista, že vás také bude. Líčíte se ráno před zrcadlo a nepřemýšlíte, co to všechno ty lahvičky a tuby obsahují? Já to nedokázala ignorovat a tak jsem se pustila do zkoumání.
Kosmetické výrobky, které používáme v profesionální kosmetické práci, musí splňovat několik zákonů a nařízení. Patří sem zejména Zákon o chemických látkách a přípravcích a Nařízení Evropského parlamentu a Rady o kosmetických výrobcích. Tato právní úprava stanovuje mimo jiné povinnosti výrobců a distributorů, které jsou primárně zodpovědné za bezpečnost výrobků.
Zákazy a omezení v kosmetice
Vím, že si teď možná říkáte: "Jano, to je jasný, všechny ty věci by měly být bezpečné, tak proč bych se o tom měla znepokojovat?" Musím vám říct, že stojí za to vědět, co nám dávají na kůži. Existuje celá řada látek, které jsou ve výrobcích zakázány, a další, jejichž použití je omezeno. Například ftaláty, které se používají jako měkčidla v plastech, jsou ve většině kosmetických výrobků zakázány, protože mohou narušovat hormonální systém. Podobně je použití některých parabenů, které se používají jako konzervanty, omezeno, protože se podezírají z toho, že mohou mít stejný účinek.
Informace na obalu kosmetických výrobků
Dost řečeno o těch špatných výrobcích, přejděme k tomu, jak nás chránit. Jistě jste si všimli, že na obalech kosmetických výrobků jsou různé informace. Bez nich bychom byli naprosto bezbranní! Musí zde být uvedeny všechny složky, a to v sestupném pořadí podle množství. Také se zde musí objevit informace o tom, jak dlouho je možné výrobek po otevření bezpečně používat. A to není vše, musí zde být také kontaktní informace na výrobce nebo distributora pro případ, že bychom měli nějaké otázky nebo problémy.
Monitorování a nahlášení nežádoucích účinků
Roman, můj manžel a současně můj věčný pokusný králík, jednou použil nový krém na obličej, který vypadal docela neškodně. Dokonce byl označen jako hypoalergenní. Ale krátce po použití začal mít problémy. Jeho obličej začal svědit a zčervenal. Kdo by to byl řekl, že? Naštěstí jsme věděli, co dělat. Výrobci musí ještě před uvedením výrobku na trh provést hodnocení bezpečnosti a vést záznamy o všech hlášených nežádoucích účincích. Takže když se objeví nějaký problém, měli bychom jej nahlásit, aby mohl být sledován a případně řešen.
Povinnost proškolit pracovníky
A nakonec, možná to nejlepší na tom všem, výrobci a distributori kosmetických výrobků mají povinnost proškolit ty, kdo je budou používat! Pojďme na to, chceme vědět, co nám dávají na kůži, že? A tak by měli poskytnout veškeré potřebné informace o výrobku, včetně toho, jak se používá, jaké má přínosy a jaké může mít vedlejší účinky. To je přece super!
A tak, sestry a bratři v růžovém, je na čase, abych uzavřela tento obrovský článek o všech těch zákonech a předpisech, které nás chrání. Doufám, že se vám to líbilo, že jste se něco dozvěděli a že budete dál bdít nad tím, co vám dávají na kůži. Protože na konci dne, naše kůže si zaslouží to nejlepší, že?
Napsat komentář