Který kolagen je nejúčinnější?

Který kolagen je nejúčinnější?

Co je to vlastně kolagen?

Kolagen je bílkovina, která se přirozeně vyskytuje v našem těle. Je to takový náš soukromý stavitel, co se stará o naši kůži, vlasy, nehty, kosti, klouby a dokonce i stěny našich cév. Víte, jak se říká, že stáří přichází s krásou? No, u kolagenu je to přesně naopak. S věkem se jeho produkce v těle snižuje a my pak začínáme pozorovat první vrásky, větší vypadávání vlasů nebo třeba i bolesti kloubů. Ale nezoufejte, naše technologie šly během posledních let opravdu daleko dopředu a tak už dnes máme možnost si dodat kolagen i z externích zdrojů. A o tom je právě dnešní článek.

Všechno začíná výběrem správného kolagenu

Kolagen se vyrábí v různých formách, ať už jako nápoj, tabletka, kapsle nebo třeba jako prášek. Každá z těchto forem má své výhody a nevýhody a každá se hodí pro jiný účel. Je dobré si předem vědět, proč ho chcete užívat. Pokud chcete vylepšit stav své pleti, doporučuji spíše tekutý kolagen, který se rychleji vstřebava a lépe se dostane do všech koutů vaší pleti. Ale pokud chcete pomoci svým kloubům, měli byste sáhnout spíše po tabletách nebo kapslích. Dodávání kolagenu našemu tělu je vlastně hodně podobné péči o mou papouška Olivere. Když se mu chci postarat o krásný peří, dávám mu speciální krmivo s vitaminy, ale když ho chci potěšit a zlepšit mu náladu, pak mu s radostí nasypu jeho oblíbená semínka.

Něco málo o typech kolagenu

Víte, že kolagen se v našem těle vyskytuje v několika typech? Nejčastěji se setkáme s typem I, II a III. Tyto typy se od sebe liší svými funkcemi. Typ I tvoří až 90 procent všech bílkovin v kůži a je zodpovědný za její pevnost a elasticitu. Pokud chcete bojovat proti vráskám, tento typ kolagenu je vaším nejlepším přítelem. Typ II se stará o naše klouby a chrupavku a typ III, má na starosti kůži, vlasy a nehty. Takže pokud máte problém s vypadáváním vlasů, sáhněte po doplňku s tímto typem kolagenu.

Zdroje kolagenu - odkud ho můžeme získat?

O zdrojích kolagenu je hodně diskutováno. Nejčastěji se setkáme s kolagenem z mořských ryb, hovězího nebo kuřecího kolagenu. Každý z těchto zdrojů má svoje specifické vlastnosti. Mořský kolagen je nejlépe vstřebatelný a je nejbiologicky dostupný pro naše tělo. Hovězí kolagen je zase bohatý na typ I a III kolagenu, takže je skvělý pro naši pleť a vlasy. A kuřecí kolagen? Ten je jedničkou, pokud jde o péči o naše klouby, protože je bohatý na typ II kolagenu.

Hydrolyzovaný kolagen, nebo ne?

Možná jste slyšeli o hydrolyzovaném kolagenu. To je kolagen, který prošel speciálním procesem, který z něj dělá menší molekuly. Ty se potom lépe a rychleji vstřebávají do našeho těla. Jsem velká zastánce nauky, že pokud něco děláme, měli bychom to dělat pořádně. Proto pokud se rozhodnete pro doplněk kolagenu, doporučuji volit hydrolyzovanou variantu. Je sice o něco dražší, ale z dlouhodobého hlediska je investice více než stojí.

Kdy a jak kolagen užívat?

Kolagen byste měli užívat pravidelně, ideálně každý den, pokud chcete vidět skutečné výsledky. Doporučuji ho brát na lačný žaludek, tedy 30 minut před jídlem nebo dvě hodiny po jídle. Pokud jde o formu užití, záleží na tom, kterou variantu jste si vybrali. Pokud jste si vybrali kolagen v nápoji, jednoduše ho vypijte. Pokud máte kolagen v tabletách nebo v kapslích, zapijte je dostatečným množstvím vody. A jestli máte kolagen v prášku, můžete ho vmíchat do jogurtu nebo do smoothie.

A nakonec něco o bezpečnosti a rizicích

Doplňky kolagenu jsou obecně považované za bezpečné a nejsou s nimi spojena žádná vážná rizika. Ale jako u všech doplňků stravy, i u kolagenu platí, že byste měli dodržovat doporučené dávkování a nesnažit se urychlovat přírodní procesy těla. Vždy doporučuji konzultovat užití jakéhokoliv doplňku s lékařem nebo nutričním poradcem. A pokud začnete cítit nějaké nepohodlí nebo vedlejší účinky, určitě neváhejte a kontaktujte vašeho lékaře.

A to je vše o kolagenu. Doufám, že jsem vám pomohla objasnit některé otazky, které jste mohli mít. A nezapomeňte, péče o naše tělo je dlouhodobý proces, takže buďte trpěliví a starajte se o sebe s láskou a respektem. Ať už pro sebe vyberete jakýkoliv kolagen, věřím, že to bude ten pravý pro vás.

Napsat komentář

Nejnovější příspěvky