Mýtus nebo pravda: Fáze Měsíce ovlivňují střihání vlasů?
Určitě jste už slyšeli o tom, že Měsíc má vliv nejen na příliv a odliv, ale také na růst našich vlasů. Já jsem se tedy rozhodla vyrazit na průzkumy do světa kadeřnických salónů, literatury i internetu, abych zjistila, zda je tento dávný mýtus skutečně založen na pravdě, nebo, zda je to pouhá babiččina pohádka. Řeknu vám, že můj Bibo, ten můj roztomilý pes, na to celý pohlížel s nezřetelným výrazem, jako by chtěl říct: „Lidi jsou někdy divní.“ Ale tedy, krása vyžaduje oběti a experimentování, takže jsem se pustila do hledání, četla jsem studie i zkušenosti z diskuzních fór, mluvila s kadeřnicemi a dokonce jsem přizvala i pár astrologů do debaty.
Co říkají hvězdy, astrologie a vlasy
Nejenom romantické večery a osudy národů byly psány podle hvězd, ale zajímavě i stříhání vlasů má svou kapitolu v astrologii. Astrologové nám tvrdí, že fáze Měsíce mohou ovlivňovat vše živé, a tudíž i růst našich vlasů. Dobře, tak měsíční fáze. Pojďme se na to podívat. Uvádí se, že novoluní, tedy čas, kdy je Měsíc neviditelný, je ideální doba pro to, když toužíte po rychlejším růstu. A naopak, pokud si přejete vlasům dát odpočinek a snížit jejich růstovou aktivitu, měla byste mířit do kadeřnictví ve chvíli, kdy Měsíc ubývá. No, hráli jsme se tady s Pavlem na malé vědce a zapisovali jsme si kalendář, kdy jsme jak kde byli ostříhati. Poslední stříhání při úplňku se zdálo, že má vlasy opravdu silnější a lesklejší. Ale tak, jaký faktor tu hraje největší roli? Je to placebo, je to Měsíc, nebo je to kadeřnice se zlatýma rukama?
Stříhání podle přísloví: „Na svatého Urbana...“
Klidně bych vám mohla napsat celej příběh jak jsme se jednou s Pavlem na svatého Urbana vydali do salónu, protože prý ten den má vliv na kvalitu a sílu vlasů, ale nejsem si jistá, jestli by to rozptylovalo mýho Bibo, když by se pokoušel odpočívat ve stínu naší čerstvě sečené zahrady. No, ale abych nevybočovala z tématu, naši předkové určitě neměli kalendář plný svátků jen tak ze srandy. Vidíte, na svatého Urbana, to je den, kdy se prý stříhání vlásů obzvláště doporučuje. Tato tradice má kořeny v dávných pověrách a přísloví, která se předávala z generace na generaci. Na druhou stranu, jak jsem se zamýšlela nad tím, jak často slavíme svátky a do toho nejrůznější fáze Měsíce, pomyslela jsem si, že bych mohla skončit úplně plešatá, než bych stihla vyzkoumat všechny ty správné načasování.
Vliv ročních období na naše vlasy a jejich stříhání
Máte-li pocit, že vaše vlasy jsou v létě jako z reklamy a v zimě jako sláma, nemusí to být jen vaše představa. Jistě, letní slunce a koupání v moři může vaším vlasům prospět, naopak zima, sucho v místnostech a časté nošení čepic může vlasy opravdu poškodit. A tak i roční období hrají v našem „kdy stříhat vlasy“ kalendáři důležitou roli. Já osobně miluji jaro, když přiroda ožívá, a ráda v tuto dobu chodím na stříhání – cítím se pak jako alegorie obrody. S Pavlem jsme si svezli i několik vtipných situací v zimě, kdy jsme z kadeřnictví vyšli s krásně upravenými účesy, ale pak na nás číhala čepice, která to všechno pečlivě zařídila podle svého. No, teď vážně, roční období vás může inspirovat, kdy je nejlepší provést změnu účesu – v létě to může být praktický krátký střih, na jaře zase osvěžení po zimě.
Šetrný střih nebo radikální změna?
Když přijde řeč na to, zda si nechat odstřihnout jen špičky, či udělat v životě razantní střih a odhodlat se k nějakému divokému účesu, je to opravdu o osobní odvaze a náladě chvíle. Tyto záležitosti se ale vážou k samotnému stříhu spíše než k tomu, kdy vlasy stříhat. Asi jako tenkrát, když jsem se z radikálního nálady rozhodla pro krátký page cut, Pavel mě doma sice líbáním zarazil a sliboval mi, že vypadám skvostně, ale Bibo mě pak celý den pozoroval s takovým pohledem, jako kdyby se své paní vůbec nepoznával. No, i s pejskem je to občas na dlouhé debaty. Nicméně, ať už jdete k šetrnému střihu nebo se rozhodnete pro změnu, která otočí vaším životem naruby, důležité je, abyste se s výsledkem cítili šťastní a sami sebou.
Lunární kalendář stříhání vlasů: kdy vám hvězdy přejí?
Jak už jsem zmínila, někteří lidé skutečně přísahají na lunární kalendář a já musím říct, že jsem si ho nechala rovnou vytisknout a vložit do kuchyňského šuplíčku – pro jistotu. Abych měla pořád po ruce, který den je správný na stříhání pro lesk, kdy zase pro rychlejší růst nebo kdy bych se měla kadeřnictví raději vyhnout, pokud nechci, aby moje vlasy začaly vypadávat po hrstech. Jistě, nejsem čarodějka, která by mohla slibovat zázraky, ale o zábavu je postaráno. A víte co? Našla jsem si svou oblíbenou kadeřnici, která mi oznámila, že ona tento kalendář sleduje tak pečlivě, že by mi dokázala říci, na jakou hodinu si naplánovat střih, abych mohla využít všech kosmických sil. Možná je v tom trochu magie, ale když se pak podívám do zrcadla a usměji se na svůj odraz, nemůžu si pomoci a přemýšlím nad tím, jestli v tom nakonec něco není.
Psychologie a vlasy: proč stříhání může být terapeutické
Za svůj život jsem už byla svědkem mnoha příběhů, kdy žena přišla do kadeřnictví s dlouhými vlasy a odešla s úsměvem a odhodláním začít znovu, s novým krátkým střihem. A tenkrát, když mě Pavel přesvědčil, abych konečně šla udělat něco se svými "věčně stejnými" vlasy, pochopila jsem to na vlastní kůži. Teď vážně, změna účesu může být pro někoho skoro jako terapie. Je to krok k nové identitě, možnost odhodit staré starosti a zkusit něco nového. Před salónem má někdy skoro takovou sílu jako skutečné terapeutické sezení. Nelze opomenout, že i stříhání může být způsob, jak říci světu: "Hej, tady jsem a jsem připravená na změnu!" Někdy to opravdu potřebujeme – třeba takové malé restartování.
Od babiččiných rad k moderní trichologii
Ať to vezmeme jakkoliv, babiččiny rady mají často hluboké kořeny a mnohdy je nutné se jimi alespoň trochu řídit. Babička určitě neznala slovo trichologie, ale věděla moc dobře, že ke zdravým vlasům je potřeba dobrá výživa, šetrné zacházení, a že občas nejsou žádné chemické výrobky a kondicionéry lepší než domácí maska z vajíčka a olivového oleje. A trichologie? To už je věda, která se zabývá vlasy a jejich pokožkou hlavy na profesionální úrovni. Díky moderním poznatkům trichologů jsme se dozvěděli mnoho o vlivu výživy, hormonů, stresu a jiných faktorů na zdraví našich vlasů. Co se tedy změnilo od babiččiných dob? Dnes už víme, že stříhání vlasů samo o sobě jejich kvalitu nezmění, ale pravidelné odstraňování poškozených konečků může přispět k celkově lepšímu vzhledu a zdraví vlasů. A je dobré dodržovat zdraví vsuvkám i pravidelný rituál péče o ně!
Tipy pro domácí péči o vlasy
Tak a máme tu pár mých zlatých rádců, které jsem si po letech pouštění a krácení vlasů osvojila a které možná pocuchají i vaše nápady o tom, jak pečovat o tu svoji hřívu. Zaprvé, nikdy si neperu vlasy horkou vodou, vždyť chudáčci po tom všem stylingu si zaslouží aspoň trochu lásky a péče. Naopak vlažná voda a jemné masírování pokožky hlavy je základ. Moje druhé zlaté pravidlo je nepřehánět s častým mytím; vlasy si zvyknou produkovat méně tuku, když je nebudete utápět ve šamponech každý den. Samozřejmě, a to je mé třetí pravidlo, kvalitní šampon a kondicionér jsou základ – vždyť
Napsat komentář